Pripyat, UKRAINE

Pripyat, Ukrayna kuzeyinde, Belarus sınırında bir şehir.
Ama terk edilmiş bir şehir.
Chernobyl Nuclear Power Plant (Çernobil Nükleer Güç Tesisi) çalışanlarının eviydi.
1986′da Chernobyl Disaster (Çernobil Felaketi) olmasından sonra şehir boşaltıldı.
Yaklaşık nüfus 50.000 civarı idi.

Felaketten önce Sovyetler tarafından Çernobil diğer güç tesislerine göre daha güvenli görülüyordu.
Felaketten sonra ise şehir müze gibi oldu. Sovyet müzesi. Geride bırakılan binalar, yüzme havuzları, binaların içindeki terk edilmiş eşyalar, 1986 tarihli gazeteler ve birçok şey. Pripyat insan yaşamı için olumsuz bir şehir. Çünkü ölümcül radyoaktif seviye bulunuyor. En iyi ihtimal ile 300 yıl sonra yaşanabilir hale geleceğini tahmin ediyorlar. Şu anda ziyaret için tehlikeli değil. Tabi sınırlı bir alanda kısıtlı bir süre. Buralara turlar düzenleniyor. Şehri polisler ve askerler koruyor şu anda. Binaların kapıları, girişler, çıkışlar herşey açık. Bu risk taşıyor aslında ziyaretçiler gezerken yanlarında bir rehber olsa iyi olur. Chernobyl, Pripyat’tan birkaç mil uzakta.

Pripyat ile ilgili birkaç oyunda yapıldı. Bunlardan bitanesi benim Pripyat’a dikkat çekmemi sağlayan Call of Duty 4 oldu. Bölüm çok hoşuma gitmişti. Ondan sonra araştırdım Pripyat’ı ve gittikçe dikkatimi çekmeye başladı. Diğeri ise S.T.A.L.K.E.R. oynamadığım için bilemiycem nasıl birşey olduğunu. Ama tamamen Pripyat ve Chernobyl için yazılmış bir oyun S.T.A.L.K.E.R.

Kidd of Speed yada Gamma Girl (Elena Filatova)

Ukraynalı ve motorsiklet hastası biri ve 1974 doğumlu. 2004 yılında internet üzerinde KiddOfSpeed adıyla ün kazandı. Motorsikleti ile Pripyat’a yaptığı geziler sırasında çektiği resimler ve yazıları, onun bukadar ünlü olmasına sebep oldu.

Şimdi bukadar bilgi yeter. Gelelim benim anlatımıma. Call Of Duty 4 oynarken bir bölümde, Pripyat’ta operasyon yapıyorduk. Gerçekten etkileyici bir bölüm yapmışlar. Neredeyse tamamı strateji olan bu bölümde oyundaki adamımızın üzerinde radyasyon ölçen bir alet var. Çıkırtı tarzında bir ses çıkarıyor. Bu alet radyasyon fazla olan yere gittiğinizde sesi değişiyor ve daha fazla tıkırtı çıkarmaya başlıyor. Bu durumdada anlayabiliyoruz ki önümüz tehlikeli. Hatta deneme için işaret olan bölümlere girdik, başı dönüyor gibi oluyor adamın yavaşlıyor filan farklı oluyor. Bölümün tüm amacı Hotel Policia üzerine çıkıp karşı binadaki teröristi öldürmek ve burdan kurtulmak. İlk önce Hotel Policia’ya kadar olan bölümdeki askeri güvenliği geçiyoruz. Bunu silahlarla değil genellikle kafa kullanarak yapıyoruz hatta kamuflaj ile. Hotel’e girmeden önce ufak tefek açıklama da yapıyor yanımızdaki diğer adam. Nüfusun önceden 50.000 olduğunu filan söylüyor. Üste çıktığımızda dürbünlü bir silah ile önce adamı daha sonrada helikopterdekini vurup kaçmaya başlıyoruz. Terk edilmiş bahçe, binalar içinden geçtikten sonra bi yerde tekrar helikopter geliyor. Onu düşürdükten sonra ilerlerken yanımızdaki diğer adam zarar görüyor ve onuda omzumuzda taşımamız gerekiyor. Burdan sonrası tamamen heyecan. Gerçek hayatta şehrin simgesi haline gelen dönme dolap, oyundada tam yerine koyulmuş. Terk edilmiş bir lunaparkın içindeki dönme dolabın yanına adamı koyuyoruz o oturduğu yerden bizi korumaya çalışıyor bizde elimizdeki bombaları filan döşeyip gelenlerle savaşıyoruz. Bizi kurtarmaya geliyorlar ama bayabi mücadele vermemiz gerekiyor daha sonrada gelen helikoptere atlayıp şehirden uzaklaşıyoruz. Bu bölümü oynarken biraz dikkat ederseniz, etraftaki gerçek şehirden alınmış bölümleri görebilirsiniz. Örneğin havuz vardı, oyuna da geçirmişler.

Pripyat ile ilgili bir video vardı. İzledim ama ingilizce bölümlerini anca anlayabildim. Bu sunucudada var ama burdan link verirsem trafikle baş edemem. Onun için başka bir yerden vericem.

http://files.pripyat.com/RadioPhobia.mpg

Bunu izlemiştim. 2 video linki daha vericem. Onları izlemedim Biri Elena’nın sitesinden.

http://files.pripyat.com/most_smerty.avi

http://www.nuclearflower.com/elena_serpentswall_dvd.mpg

Birkaç video daha var. pripyat.com‘da araştırma yaparsanız bulabilirsiniz.

Huns & Dr Beeker

Bu şarkı Huns & Dr Beeker ikilisinden Çernobil için bir hediye. Şarkının adı “Ghost Town”.

Turistler geliyor

Turistler bu şehirde nekadar garip bir gezinti olabilir gibisinden gidiyorlar artık. Görevlililer yapılan turları hayati risk taşımadığını söylüyolar. Radyasyon düzeyi, düzenli olmadan değişiyor, bulunduğunuz yere göre. Tabiki 1986′daki, o ağaç ları öldüren halinden çok daha temiz şimdi.

Öldürücü radyasyon düzeyi, saatte 300 ile 500 röntgen arasıdır. Tur sırasında ise gezilen bölgeler saatte 15 ile birkaç yüz mikroröntgen arasında değişiyor.  Bir mikroröntgen, röntgenin milyonda biri kadardır. Bu seviyede bir radyasyona uzun süreli maruz kalınırsa anca etkisi olabilir. Bukadar az ise neden orda yaşanmıyor diye düşünürsek şöyle bir cevap verebiliriz, az da olsa buna uzun süreli maruz kalmak, misal şehirde 10 yıl yaşamak ve bu 10 yıl içinde hep az da olsa maruz kalmak sorun yaratacaktır.

Ukrayna’nın kuzeyinde bir çok yerde, özellikle turistlerin gittiği bölgelerde hala radyasyon işaretleri var. Ama panik yapmayın. Asfalt yada beton üzerinde durun çünkü bunlar toprağa göre daha az tehlikelidir daha az radyasyon tutmaktadır.Hiçbir şeye dokunmamanız gerek. Ancak bu pek mümkün değil şehir içindeki bir çok enkaz binalarında gezerken tırmanmanız gerekiyor ve bu durumda eldivenler pekte işe yaramıyor.

Turistler tek başlarına buraya gidip gezemiyorlar. Günü birlik gruplar şeklinde gezmek zorundalar. Bunların masrafıda 200$ ile 400$ arası, taşıma ve yemek dahil.

Tur nasıl ?

Burda yabancı bir sitedeki tura katılımdan gözlemlerin kısa bir bölümünü çeviricem. 

Tur çayırlar ve ormanlar ile başlıyor. Tüm o yeşilliğin arasından çok kısa bir süre çatlamış çatılar ve ahırlar gözüküyor. Tur daha sonra Çernobil’de çıkan yangınla savaşmakta kullanılan araçlar ve helikopterlerin mezarlığında duruyor. Kabaca 2,000 adet makine burada park edilmiş. İtfaiye araçları, ambulanslar, zırhlı araçlar, kamyonlar, helikopterler.

Bir sonraki durak; nükleer tesis ve lahit. Lahit beton ve demirden yapılmış bir kabuk ve Reactor 4′un radyoaktif atığını barındırmak için yapılmış. Radyasyon dedektörü 470 miliröntgen/saat gösteriyor.

Yazımı bir yıl süreyle beklettikten sonra yayınlayacaktım tam 26 Nisan’da ancak unuttum 2 Mayıs tarihinde yayınladım yinede kayıtları değiştirerek 26 Nisan gösteriyorum :)

7 Responses to “Pripyat, UKRAINE”


 1. 1 B&B

  abi pripyat harbii çok dikkatimi çekio dönme dolap terk edilmiş binalar :D ve artaç mezarlığı veee lahit (bu arada yıkılımak ürere ukrayna onarım sorumluluğunu üslenmio)mükemmel bulduğum bütün videoları indirdimm 18 + olduğum an gidicem

 2. 2 Engin

  S.T.A.L.K.E.R.’ın yapımcıları oyunu yaparken gerçek haritaları kullanmış. Gidip gezmişler, ona göre tasarlamışlar. Tamam; STALKER’da mutantlar ve oraya yerleşmiş insan grupları var. Oyun tabii ki olmayacak şeyleri bize gösteriyor. Ama oralarda gezerken, o terk edilmiş mekanları, yazıda adı geçen araç çöplüğünü ve bizzat santralin kendini gördünce içim acıdı çok fena. “Man Made Hell” diye geçiyor ya. O atmosfer korkunç. Bir gün inşallah kendimde gitmek istiyorum. Bu mekanları bir oyunda değil de, kendi gözlerimle görmek, o korkunç radyoaktif havayı içime çekebilmek istiyorum.

 3. 3 B&B

  halaluyaaa :D :D

 4. 4 selim

  arkadaşlar bence zamanınız varken gidin görün derim.ben 3 defa gittim,yaşadığım şehre yakın olduğu için,ve gelen tüm misafirlerimi oraya gönderiyorum.oyunlara gelince içiniz çok acıyo ama oradaki havayı soluyup gerçek mekanları görünce tıkanıyorsunuz.

 5. 5 Orhan

  Selim, bende gitmek istiyorum da nasıl gidebilirim?

 6. 6 Ahm

  http://www.tourkiev.com/chernobyltour/
  Burdaki tura katılarak gidebilirsiniz.

 7. 7 serdar

  gerçekten tüyler ürpertici hele ki cod 4 te görünce daha çok etkilendim…

Leave a Reply
Ahm is Digg proof thanks to caching by WP Super Cache